WYBÓR GARNITURU

       Garnitur Pana Młodego musi być dopasowany do stroju Panny Młodej. Powinni oni tworzyć zgraną parę nie tylko pod względem charakterów, ale również (w dniu ślubu) pod względem stroju. Strój Pana Młodego może tradycyjny (garnitur) lub współczesny (frak lub smoking).


       Jeżeli Panna Młoda postanowiła założyć białą suknię, garnitur Pana Młodego powinien być w ciemnym kolorze: czarnym, granatowym lub ciemnoszarym (aktualnie modne są właśnie ciemne tonacje w delikatne prążki). Garnitur powinien składać się z 3 elementów, tzn. spodni, kamizelki i marynarki. Marynarka powinna być zapinana na 3 lub 4 guziki, kamizelka zaś może być z tego samego materiału co marynarka, lub – co jest coraz częściej zauważane – z ozdobnego żakardu, m. in. w kolorach łączących czerń ze zgaszonym srebrem czy fiolet z delikatnym złotem.
       Do skompletowania całości stroju Pana Młodego potrzebna jest oczywiście biała koszula oraz ozdobny krawat, musznik (przypominający wyglądem krótki, podwójny krawat) lub klasyczna muszka, która jednak powoli przestaje być w modzie.
       Jeżeli natomiast Panna Młoda wystąpi w sukni innego koloru niż biel, Pan Młody może wybrać garnitur w kolorach pastelowych (np. beżowy, szarobłękitny, delikatnie rozjaśniony szary), do tego ozdobną kamizelkę i  krawat. Pana Młody może również na tę wyjątkową okazję założyć bardziej wyszukany strój, np.:
- surdut (zwykle czarny lub ciemnoszary), do niego koniecznie białą koszulę, jasną kamizelkę, spodnie w prążki, a zamiast krawatu – fular, zwany również ascotem (jest to rodzaj chustki z delikatnej tkaniny, spiętej efektowną szpilą, noszony do rozpiętych pod szyją koszul) lub musznik,
- smoking (najczęściej w kolorze czarnym, burgundu lub granatu), do którego nie zakłada się kamizelki, tylko specjalny pas smokingowy. Do tego białą koszulę z łamanym (lub klasycznym) kołnierzykiem, z zapinanymi na spinki mankietami oraz muszkę w kolorze pasa,
- frak, będący najbardziej eleganckim męskim strojem. Klasyczny frak jest czarny, z długimi połami, do niego powinno się założyć śnieżnobiałą koszulę usztywnioną gorsetem z wywiniętymi mankietami z ozdobnymi szpilkami, białą kamizelkę, białą muszkę (koniecznie wiązaną) oraz białe rękawiczki, czarne lakierki i spodnie z lampasami.

       Jeżeli chodzi o kolorystykę ślubnych koszul, to podobnie jak w przypadku sukni ślubnych, najczęściej wybieranymi są koszule białe, choć coraz popularniejsze stają się koszule w kolorze ecru – zwłaszcza, gdy suknia Panny Młodej jest w tym samym kolorze. Modne są również koszule w jasnych barwach pastelowych, np. seledyn, delikatny róż czy blady błękit.
       Przyszły Pan Młody, aby wyglądać naprawdę pięknie i mieć dobrze dopasowany strój do sukni Panny Młodej, powinien przede wszystkim pamiętać, że:
- buty powinny być sznurowane i dopasowane kolorystycznie do stroju,
- skarpetki należy dobierać do koloru butów bądź spodni,
- spodnie powinny sięgać tuż nad linię butów, nogawki mają się lekko załamywać, opierając się o przód buta,
- koszula może wystawać poza rękaw marynarki tylko o 1,5-2 cm,
- do butonierki można włożyć kwiatek lub chusteczkę w kolorze kamizelki.

« powrót