ZAPROSZENIA NA ŚLUB I WESELE

       Wybór zaproszeń ślubnych jest bardzo ważną czynnością związaną z przygotowaniami do ślubu, ponieważ często jest pierwsza informacja dla gości o zbliżającym się ślubie. Warto więc zadbać, aby miały one niepowtarzalną formę.
Zaproszenia istnieją w dwóch formach: jako zaproszenia na ślub i na przyjęcie weselne oraz zawiadomienia, które są formą zaproszenia gości na samą ceremonię ślubu do Urzędu Stanu Cywilnego bądź do kościoła.

        Aby wszystkie zaproszenia (i zawiadomienia) dotarły na czas do gości, należy odpowiednio wcześniej rozpocząć niezbędne przygotowania. Przede wszystkim trzeba zarezerwować sobie odpowiednio dużo czasu na:
- wybranie wzoru zaproszeń i zawiadomień,
- zaadresowanie ich do konkretnych gości,
- wysłanie lub osobiste ich doręczenie.

       Przed kupnem zaproszeń warto zrobić wstępną listę gości, których chcielibyśmy zaprosić tylko na ślub oraz drugą listę, kogo z gości chcielibyśmy zaprosić również na przyjęcie weselne (np. 5-6 miesięcy przed datą ślubu). Aby nikogo nie pominąć, warto po kilku dniach porozmawiać z rodzicami – na pewno okaże się, że kilka nazwisk się doda do listy.

       Wybierając wzór zaproszenia trzeba pamiętać, aby były one dwóch rodzajów: tylko na ślub oraz na ślub i wesele. W wielu sklepach, a także na różnych stronach i aukcjach internetowych, znaleźć można zaproszenia tylko na ślub, do których można dodatkowo dołączyć blankiety z zaproszeniem na przyjęcie weselne.

       W dobrym tonie jest, aby zaproszenia dla par małżeńskich i par nieformalnych wypisywane były na jednym zaproszeniu, dzieci – jeżeli nie są pełnoletnie, można dopisać do zaproszenia przeznaczonego dla rodziców, natomiast jeżeli dzieci są pełnoletnie – na pewno miło im by było otrzymać oddzielne zaproszenie.

       Kiedy zostanie już ustalona lista gości weselnych, przyszli małżonkowie powinni wspólnie wybrać kilka wzorów zaproszeń, z których wybiorą ten jeden, który zostanie wręczony - lub wysłany - gościom. Można zatem:
- wybrać zaproszenia z gotowym tekstem, do którego trzeba tylko wpisać imiona i nazwiska Panny i Pana Młodego oraz zapraszanych gości i dopisać datę, miejsce ślubu oraz przyjęcia weselnego,
- zlecić, np. firmie zajmującej się produkcją zaproszeń ślubnych, nadruk własnego tekstu (często takie firmy posiadają zbiór kilkudziesięciu gotowych nadruków, które przedstawiają klientom do wyboru).

       Dobrze jest też zamieścić na zaproszeniach prośbę o potwierdzenie przybycia na przyjęcie weselne oraz numery telefonów, zarówno Pana Młodego, jak i Panny Młodej. W sytuacjach, gdy wesele odbywa się w wynajętych do tego celu lokalach, w których liczba osób - za które płacą Pan i Panna Młoda - muszą być podane odpowiednio wcześniej, jest to jak najbardziej zrozumiałe postępowanie.

       Spośród wszystkich zapraszanych gości, część z nich wypada zaprosić osobiście. Należą do nich oczywiście babcie, dziadkowie, rodzice chrzestni, rodzina, przyjaciele – jednym słowem wszyscy ci, którzy z racji wieku, pokrewieństwa czy też zażyłych stosunków są dla nas ważni. Przed każdą wizytą wypada umówić się telefonicznie, natomiast w sytuacji, gdy osobiste wręczenie zaproszenia jest niemożliwe – np. z powodu odległego miejsca zamieszkania – można je wysłać pocztą.
Zaproszenia należy wysłać (lub wręczyć osobiście) około 3 miesięcy przed datą ślubu, aby goście mieli czas na zaplanowanie urlopu (lub wolnych dni), skompletowanie garderoby i wybór prezentu.


« powrót